FAQ
FAQ - ČASTÉ DOTAZY
Vyberte si z témat (uvedených vlevo), kterých se týká Váš dotaz. Pokud Vaši otázku nenajdete, neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám ji zodpovíme a poradíme Vám. Své dotazy pište na: info@aulix.cz. Děkujeme.
Jak si mohu zboží objednat?
Naše zboží si můžete objednat hned několika způsoby:
osobně v našem světelném studiu,
osobně nebo písemně u našich obchodních zástupců,
písemnou objednávkou zaslanou na náš e-mail,
prostřednictvím našeho e-shopu.
Kde najdu celý sortiment firmy AULIX?
Naše firma nabízí ve svém sortimentu svítidla od více než 200 domácích i zahraničních výrobců/prodejců osvětlení, přičemž některé v ČR a SR výhradně zastupujeme. Katalogy všech firem jsou k dispozici v našem světelném studiu v Dolních Břežanech a také u našich obchodních zástupců. Ve studiu je na ploše přes 700m čtverečních vystaveno cca 3.000 svítidel vybraných napříč celým sortimentem. Široký výběr svítidel naleznete také v našem e-shopu.
Můžu si objednat katalog a kolik stojí?
Jednotný katalog firmy AULIX neexistuje, protože náš sortiment obsahuje osvětlení více než 200 firem. Katalogy jsou k zapůjčení u obchodních zástupců nebo v našem světelném studiu. Katalogy určené pro velkoobchodní partnery jsou k zaslání na vyžádání.
Jakou má firma AULIX historii?
Firma AULIX byla založena v roce 2009 již zkušenými odborníky v oblasti osvětlení. Naše dlouholeté zkušenosti (v branži jsme již od roku 1991) z nás dělají toho správného partnera pro výběr osvětlení.
Vyrábíte na zakázku?
Ano, úspěšně jsme zahájili výrobu svítidel s látkovými stínidly a také svítidel ve stylu „Landhaus“. Máte-li zájem o svítidla se stínidly například z vlastní látky, kontaktujte nás.
Kde se mohu informovat o stavu mé objednávky?
Veškeré informace ohledně vaší objednávky vám sdělíme v pracovní době v našem studiu nebo na telefonním čísle: +420 241 402 565 či mobilním telefonu: +420 702 053 063.
Lze doručit objednané zboží i do zaměstnání?
Ano, stačí při objednávce zadat potřebnou dodací adresu, služba PPL vás pak většinou v dopoledních hodinách kontaktuje a zboží předá.
Jak platím poštovné?
Poštovné při objednávce nad 1.990 Kč na našem e-shopu neplatíte. Standardní poštovné a balné je 80 Kč (PPL) popř. 189 Kč (Česká pošta), dobírka je ve výši 35 Kč (PPL), u České pošty je dobírkovné již v ceně dopravného.
Jak udržovat svítidla s látkovým stínidlem?
Látková stínidla lze čistit vlhkým hadrem.
Máte svítidla skladem?
Ne, svítidla objednáváme na základě objednávek zákazníků přímo u výrobců, dodací termín se pak liší právě dle jednotlivých výrobců (od cca 2 dnů až po řádově týdny). O dodacím termínu budete vždy informováni.
Co ve světelném studiu AULIX uvidím?
V našem studiu v Dolních Břežanech si můžete prohlédnout více než 2.000 svítidel na ploše cca 700m. Vystavená svítidla jsou koncipována jako průřez naším sortimentem, kdy u některých produktů je dobré je na vlastní oči či pohmat vyzkoušet. Světelné zdroje a jejich různé typy svícení můžete porovnat v temné komoře. Část svítidel je pro názornou ukázku ovládána inteligentním systémem KNX. Tento systém umožňuje pohodlně a hlavně úsporně ovládat veškeré automatické funkce domu (svítidla, rolety, topení, apod.). Systém KNX efektivně ovlivňuje intenzitu osvětlení za účelem vyšších úspor, což si můžete v našem světelném studiu názorně vyzkoušet.
Provádíte také výpočty osvětlení?
Považujeme se za odborníky v branži svítidel, a proto vám ve speciálním programu na osvětlení umíme spočítat, kolik a jakých svítidel pro daný prostor potřebujete.
Pomůžete mi s návrhem osvětlení?
Samozřejmě, od toho jsme tu pro vás. Pokud jste se rozhodli zakoupit svítidla z našeho sortimentu, rádi vám s jejich výběrem poradíme. Doporučíme vám vhodná svítidla do všech prostor, které potřebujete osvítit. Je především v našem zájmu, abyste byli s vybraným osvětlením spokojeni.
Můžete mi zakoupená svítidla i namontovat?
Ano, zajistíme vám i instalaci svítidel zkušeným elektrikářem. Cenu za montáž svítidel a cestovné vám rád sdělí dle objednaného zboží a místa montáže.
Je součástí svítidel i světelný zdroj?
Ve většině případů světelný zdroj není součástí svítidla (s výjimkou LED svítidel), ale přesné informace jsou vždy uvedeny v katalogu daného výrobce nebo v parametrech výrobku na e-shopu. Rádi vám s výběrem vhodného světelného zdroje pomůžeme a poradíme, podle jakých kritérií vybírat. Bližší informace ohledně světelných zdrojů (žárovek) naleznete také v záložce FAQ – Světelné zdroje.
Jak postupovat v případě reklamace?
Reklamované zboží je třeba doručit (osobně nebo zásilkou) do světelného studia AULIX (Dolní Břežany, U Náměstí 710) společně s fakturou a Reklamačním protokolem. Do 30-ti dnů bude o reklamaci rozhodnuto. Na světelné zdroje se záruka nevztahuje. Více informací naleznete v Reklamačním řádu.
Jaké jsou ceny svítidel?
Ceny svítidel jsou uvedeny u vystavených vzorků ve studiu, dále pak v našem sortimentu u jednotlivých firem. O cenách vás bude informovat také každý pracovník, u kterého budete svítidla objednávat.
Mohu dostat slevu?
V případě objednání většího množství svítidel nebo při dlouhodobé spolupráci lze získat slevu. Konkrétní podmínky pak určují naši obchodní zástupci nebo pracovníci studia.
Jaká je provozní doba světelného studia?
Ve světelném studiu v Dolních Břežanech (Náměstí Na Sádkách 705) jsme pro vás k dispozici:
PO, ÚT, ST, PÁ 9-17 h
ČT 9-19 h
SO 9-12 h
Ve státní svátky a 31.12. je zavřeno.
Nevyhovuje mi pracovní doba. Je možné se setkat i mimo ni?
Domluvte si s námi schůzku mimo pracovní dobu u nás ve studiu nebo vás rádi navštívíme přímo u vás.
Je možné u světelného studia zaparkovat?
V okolí náměstí (a tedy našeho světelného studia) je dostatek parkovacích míst (s parkovacími hodinami).
Je zapotřebí si domluvit schůzku?
Naše studio můžete navštívit kdykoliv v pracovní době, rádi se vám budeme vždy věnovat. Pokud však máte rozsáhlejší prostory k nasvícení (např. rodinný dům nebo byt) a potřebujete poradit, je vhodné se předem ohlásit, abychom si pro vás mohli naplánovat dostatek času.
Jaký je termín dodání svítidel?
Termín dodání se liší podle jednotlivých výrobců. Máme v sortimentu svítidla, která jsou k dodání do 2 dnů, ale také svítidla, především od zahraničních výrobců, jejichž termín dodání se pohybuje i kolem 6-8 týdnů. Také u svítidel vyráběných ručně nebo na zakázku je zapotřebí počítat s delším dodacím termínem. Přesné lhůty vám vždy sdělíme v případě objednání konkrétních svítidel.
Jaký je způsob dodání svítidel?
Svítidla si můžete vyzvednout osobně v našem světelném studiu v Dolních Břežanech nebo vám je zašleme přepravní službou PPL na vámi zvolenou adresu. Po domluvě s našimi obchodními zástupci je také možné dodání svítidel jejich prostřednictvím.
Platí se něco za osobní odběr objednaného zboží na prodejně?
Za osobní odběr zboží neplatíte žádné poplatky.
Pro jaké světelné zdroje jsou svítidla vhodná?
V našem sortimentu jsou svítidla s různými typy světelných zdrojů – halogenové, úsporné, zářivky, LED technologie, výbojky. Vybere si opravdu každý.
Prodáváte i nějaké příslušenství ke svítidlům? Mohu si u vás koupit např. vypínač?
Ano, z příslušenství ke svítidlům prodáváme: světelné zdroje, transformátory, náhradní díly. Vypínače si u nás vyberete také, a to jak standardní, tak vypínače pro KNX systém.
Z jakých materiálů jsou svítidla vyrobena?
Svítidla jsou vyrobena z různých materiálů – kov, plast, sklo, látka, keramika, dřevo, záleží na zvoleném sortimentu.
Kolik mě bude stát profesionální návrh osvětlení?
Návrh osvětlení je zpracován zdarma (předpokladem je samozřejmě odběr svítidel od naší společnosti).
Mohu k Vám donést staré nefunkční žárovky a svítidla?
Ano, na základě Prohlášení o zpětném odběru elektroodpadu od Vás tato zařízení dle zákona převezmeme.
VŠEOBECNĚ
Jak řešit problémy při stmívání tlačítkem PUSH
Pokud je během operace PUSH ovládáno více než jedno zařízení, může dojít k asynchronnímu chování, které vyžaduje ruční resynchronizaci pomocí níže uvedené metody. Nedoporučuje se ovládat více než čtyři zařízení pomocí jediného tlačítka. V případě potřeby musí být použito vícepólové relé. Pokud je to nepřijatelné, měl by se místo něj použít synchronizační kabel. Toto však není dostupné pro všechny modely ovladačů. Jakýkoliv stmívač s jedním klíčem, který nemá centralizovaný řídicí modul (takže každý ovladač má své vlastní ovládací prvky), může způsobit asynchronní chování (např. špatný kontakt v tlačítku PUSH). Systém bude fungovat špatně např.: některé lampy budou svítit, jiné zhasnou, nebo se liší směr regulace. Metoda resynchronizace: pokud jsou ovladače zapnuté, stiskněte klávesu PUSH na dobu delší než jednu sekundu (dlouhý PUSH), následovaný krátkým stiskem (<1s). Pak budou zařízení vypnuta. Nyní by měl být proveden dlouhý PUSH a systém bude znovu synchronizován. Maximální celková délka kabelů PUSH je 15 m.
Video s komplikací při stmívání
Kolik svítidel je zapotřebí k osvětlení místnosti?
Doporučená svítidla v příkladech v tabulce vytváří základní osvětlení jednotlivých místností, které pak může být doplněno dalšími zdroji světla – např. stolní lampa v obývacím pokoji, osvětlení skříněk v kuchyni nebo osvětlení nad zrcadlo v koupelně. Světle zařízené místnosti potřebují méně svítidel než tmavě zařízené místnosti, pokud by mělo bát dosaženo stejně světlosti. Doporučení jsou založena na středních hodnotách různých testů a měření, které provádí firma Paulmann v praxi již dlouhá léta.
Co znamená Lumen (lm)?
Lumen (lm) je měrná jednotka pro světelný tok. Světelný tok je celkové množství světla, které žárovka vydává.
Standardní obyčejná čirá žárovka:
15W = 100lm, 25W = 207lm, 40W = 389lm, 60W = 654lm, 75W = 864lm, 100W = 1297lm
Candela (cd) je měrná jednotka svítivosti (světelný tok v určitém úhlu). Svítivost je světelný tok, který vychází ze žárovky v určitém směru. Čím menší je úhel, tím větší je svítivost.
Standardní halogenová reflektorová žárovka 230V s úhlem záření 30°:
25W = 550cd, 35W = 700cd, 50W = 800cd
Standardní halogenová reflektorová žárovka 12V s úhlem záření 10°:
20W = 3500cd, 35W = 4100cd, 50W = 10000cd
Standardní halogenová reflektorová žárovka 12V s úhlem záření 38°:
20W = 700cd, 35W = 1250cd, 50W = 1700cd
Standardní halogenová reflektorová žárovka 12V s úhlem záření 60°:
20W = 400cd, 35W = 630cd, 50W = 1000cd
Více informací zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/Lumen
Co je to zemnící kabel?
U systémů ochranné třídy 1 je zajištěna ochrana při doteku tak, že kovové díly, kterých se lze dotknout, musí být uzemněny. Z tohoto důvodu disponuje přívodní kabel ke svítidlu separátním zemnícím kabelem (žlutý/zelený), který je připojen na zemnící spoj přístroje. Na straně zástrčky je pak použita zástrčka SCHUKO, čímž je zajištěno uzemnění do zásuvky.
Jaký je rozdíl mezi značkou M a F?
Značka F (mezinárodní zkušební norma) odpovídá v podstatě značce MM (národní zkušební značka). Svítidla se značkou F nebo MM smějí být zabudovány do normálně vznětlivých materiálů (dřevo o tloušťce více než 2mm). Na ploše, na které je svítidlo připevněno, a v jeho okolí nesmí vzniknout teplota vyšší než 90°+5°C.
Zbytkový proud v LED svítidlech
Pokud je LED svítidlo vypnuté a přesto slabě svítí, někde je v instalaci nebo ve stmívači zbytkový proud. Stmívač nebo vypínač nesmí obsahovat neonový indikátor, neboť tento může dodávat do svítidla ve vypnutém stavu proud, což může způsobit slabé svícení. Dále mohou napájecí kabely v instalaci zadržovat zbytkový proud kvůli špatnému zemění nebo izolačnímu materiálu ve stropě, který přenáší vlastní náboj do kabelů a výsledkem je slabé svícení LED svítidla. Vzhledem ke stálému vylepšování účinnosti LED svítidel stačí velmi malá hodnota proudu k tomu, aby LEDky ve svítidle rozsvítila. Proto občas dochází k tomuto problému. Řešení jsou následující:
- výměna vypínače/stmívače, který dodává ve vypnutém stavu do LED svítidla proud, který toto LED svítidlo zaznamená. Stmívače nesmí obsahovat neonový indikátor
- použití kondenzátoru o kapacitě 2,2 nF – 4,7 nF (viz zapojení - bod 3). Hodnota kondenzátoru se může lišit od typu svítidla a výrobce
- výměna napaječe ve svítidle za jiný, který není tak citlivý
Kde si mohu stáhnout informace o energetických štítcích?
Energetické štítky jsou ke stažení u každého produktu na e-shopu AULIX, případně je můžete stáhnout přímo na stránkách některých výrobců: PAULMANN, DEKO-LIGHT, SLV.
Detailní informace ohledně energetických štítků naleznete ZDE.
Nenašli jste požadovaný štítek? Kontaktujte nás: obchod@aulix.cz.
Vysvětlení nových energetických tříd:
Koupelnová svítidla
Kvalitní osvětlení je důležité v každé místnosti, ale někde je dokonce nezbytné. Zejména v bytech bývají koupelny zcela bez oken, proto je zapotřebí zajistit možnost rozsvícení tohoto prostoru po celý den.
Je nutné si uvědomit, že koupelna je jak prostor pracovní (potřebujeme dobře vidět na mytí, holení či líčení), tak relaxační. Pro dostatek kvalitního světla pro naše pracovní činnosti v koupelně použijeme svítidla (nástěnná nad zrcadlo, stropní) s teplotou chromatičnosti 4000K – 6500K, tedy studeným světlem, co nejvíce podobným dennímu světlu, a s vysokým indexem podání barev (RA), aby světlo nezkreslovalo. Tím se zaručí nezkreslení detailů. Chvíle relaxace si pak můžeme prožít díky svítidlům s teplou barvou světla (teplota chromatičnosti 2700K - 3000K), která vytváří příjemnou atmosféru. Mnohá stropní svítidla disponují nejen regulací intenzity osvětlení (stmívání), ale i změnou teploty barvy světla (změna ze studené na teplou bílou). Po náročném dni si napusťte plnou vanu, přidejte bylinný uvolňující olej a v příjemném přítmí za svitu jen LED dekorativního svítidla (které se jednoduše postavíte na kraj vany místo svíčky) si odpočiňte a uvolněte své myšlenky.
V koupelně lze také použít LED pásky, které mají prakticky neomezené možnosti. Vybírat lze nejen v teplé či studené bílé, ale i barevné, podle vkusu každého. Do spár mezi dlaždice se pak používají LED diody (montáž zároveň při osazování koupelny dlaždicemi), díky nízké spotřebě mohou svítit celou noc (tam, kde je v koupelně i WC) a zároveň slouží jako dekorativní prvek.
V koupelně nezapomeneme osvětlit také sprchový kout. Většinou jsou v koupelně instalována svítidla na strop či nad zrcadlo, ale ve sprše také potřebujeme dobře vidět. Zde je možné použít zápustná svítidla s ochranou proti stříkající vodě (s ochranou IP 68).
A jak je to vlastně se zmíněnou ochranou IP? Velmi přehledně a jasně vysvětluje tuto problematiku následující obrázek:
Běžná bytová svítidla (bez ochrany IP) lze v koupelně umisťovat tak, aby byla vzdálena od vany nebo sprchy nejméně 60 cm. Některé zdroje uvádí i nad umyvadlem bezpečný rádius přesahující 60 cm. Do jednotlivých zón v koupelně označených na obrázku pak lze umisťovat pouze svítidla, která mají odpovídající stupeň ochranné třídy IP.
Jednotlivé typy ochrany jsou pak popsány zde:
stupeň | nebezpečným dotykem | vniknutím cizích předmětů |
---|---|---|
IP 0x | bez ochrany | bez ochrany |
IP 1x | dlaní (>5x5 cm) | velkých |
IP 2x (IPxxB) | prstem (>12x12 mm) | malých |
IP 3x | nástrojem (>2,5 mm) | drobných |
IP 4x (IPxxD) | nástrojem, drátem (>1 mm) | velmi drobných |
IP 5x | jakoukoliv pomůckou | prachu částečně |
IP 6x | jakoukoliv pomůckou | prachu úplně |
stupeň | vniknutím vody (specifikace IPX) |
---|---|
IP x0 | bez ochrany |
IP x1 | Chráněno proti kapající vodě 1+0,5 mm za minutu. Jednotka je umístěna ve své pracovní poloze a otáčí se kolem vertikální osy. Doba zkoušky 10 minut. |
IP x2 | Chráněno proti kapající vodě 3+0,5 mm za minutu, Jednotka je testována ve 4 pozicích, nakloněných o 15° od normální provozní polohy. Doba zkoušky 2,5 minuty na polohu. |
IP x3 | Chráněno proti vodní tříšti. Voda stříká na přístroj v úhlu 60° vertikálně, v množství 10 litrů za minutu a při tlaku 80–100kN/m2 po dobu nejméně 5 minut. |
IP x4 | Chráněno proti stříkající vodě. Stejné jako u IP x3, jen s rozdílem, že voda stříká ve všech úhlech. |
IP x5 | Chráněno proti tryskající vodě. Voda míří 6,3 mm tryskou ve všech úhlech při průtoku 12,5 litrů za minutu při tlaku 30 kN/m2 po dobu nejméně 3 minuty ze vzdálenosti 3 metry. |
IP x6 | Chráněno proti intenzivně tryskající vodě. Voda míří 12,5 mm tryskou ve všech úhlech při průtoku 100 litrů za minutu při tlaku 100 kN/m2 po dobu nejméně 3 minuty ze vzdálenosti 3 metry. |
IP x7 | Chráněno proti ponoření do vody na 30 minut do hloubky 1 metr. |
IP x8 | Chráněno proti potopení do vody. Zařízení je schopné nepřetržitého potopení do vody za podmínek, které určí výrobce zařízení. |
IP x9 | Chráněno proti tlakové vodě (WAP) |
ZÁPUSTNÁ SVÍTIDLA
Všechna svítidla svítí první minutu normálně, poté bliká jen poslední světlo. Proč?
Některé ze svítidel připojených za prvním svítidlem způsobuje zkrat. Zkontrolujte, zda některý ze šroubů nebo hřebíků nepronikl kabelem. Zkontrolujte také všechny spoje.
Na co je třeba dbát, pokud je v novostavbě v izolaci stropu parotěsná fólie?
Může se fólie roztavit nebo existuje nebezpečí požáru?
Všeobecně – měly by být dodrženy všechny minimální zápustné hloubky u jednotlivých svítidel a měly by být použity žárovky Akzent nebo Security (žárovky s hliníkovým reflektorem). Nesmí vznikat hromadění tepla, čili na transformátor a žárovky se nesmí pokládat žádné izolační materiály. U parotěsných fólií se doporučuje nad montážním otvorem tuto fólii překrýt kovovým plechem, aby se eventuálně působením tepla nezkroutila nebo neklesla. Všeobecně by měly být použity parotěsné materiály z nehořlavých materiálů.
Mohou být zápustná svítidla použita i venku?
Venku je třeba dbát na to, aby byla použita svítidla s minimální ochranou alespoň IP 23 (ochrana proti kapkám vody). Smějí být použity pouze světelné zdroje s krycím sklem. Kvůli možnosti negativního působení vlhkosti se doporučuje použít venku svítidla z litiny hliníku / zinku nebo z plastu (Paulmann) nebo ušlechtilé nerez oceli.
V zásadě jsou svítidla ze slitiny hliník/ zinek nejodolnější proti korozi. V přímořských oblastech se slaným vzduchem se může eventuálně tvořit povlak, který lze odstranit běžnými čisticími prostředky.
Mohou být zápustná svítidla použita v koupelně, popř. ve vlhkém prostředí?
Zápustná svítidla mohou být použita i v koupelně. Musí být však použita svítidla s ochranou proti stříkající vodě a žárovky s ochranným sklem. Pro vlhké prostředí jsou vhodná speciální zápustná svítidla z litiny hliník / zinek (ochrana proti korozi).
Systém zápustných svítidel svítí hodinu co hodinu méně?
Transformátor má zpětnou regulaci výkonu, tzn. že tento transformátor se při určité teplotě z bezpečnostních důvodů sám vypne. Musí být přezkoušeno, jestli nevzniká příliš tepla kvůli izolačním materiálům položeným na transformátoru nebo zda nechybí dostatečně odvětraný prostor kolem transformátoru.
Vejde se transformátor do montážního otvoru pro zápustné svítidlo?
Na každém setu zápustných svítidel je udaná minimální zápustná hloubka pro daný typ svítidla. Pokud není sádrokartonový strop dostatečně svěšen, vzniká následující problém: transformátor sice projde montážním otvorem, ale kvůli své délce se zapříčí při pokusu zasunout ho za sádrokarton skrz montážní otvor. Transformátor musí být instalován jinak, ale tak, aby zůstal přístupný. Paulmann nabízí speciální kulaté transformátory pro jednoduché použití v dutých stropech.
Disc 70: průměr 53mm, výška 22mm, Disc 105: průměr 71mm, výška 22mm
Jak se montuje zápustné svítidlo?
Aby svítidlo pevně drželo ve stropu, musí být použity pružinky – viz foto. Delší části pružinek (označeny červeně) zasunout do montážního otvoru. Kratší části pružinek (označeny modře) zatlačit dolu, aby se pružinka napnula. Poté svítidlo zatlačit do montážního otvoru, tím bude dosaženo pevné ukotvení.
Mohu zápustná svítidla namontovat do uzavřené díry?
Zápustná svítidla do nábytku (se značkou MM) vyžadují dle typu minimální zápustnou hloubku. Překročení této zápustné hloubky vede ke značnému zvýšení teploty (více než 90°C). Proto není hodné montovat zápustná svítidla do uzavřených děr. Pokud je to však nutné, pak musí být použity žárovky maximálně 10W.
Jak se montuje vzpěrný kroužek u zápustných svítidel?
Rovné hrany vzpěrného kroužku Easy Click se nasadí do obou děr do boční stěny svítidla. Nožička, která uzavírá kroužek, vyčnívá ven. Nasadí se žárovka do svítidla. Kroužek Easy Click se přitlačí na žárovku a zacvakne se do postranních otvorů. Žárovka se vsadí do kroužku zápustného svítidla. Nakonec se vzpěrný kroužek namontuje výstupky směrem k zemi. Při montáži si můžete pomoci špičatými kleštěmi. Vzpěrný kroužek se posune proti žárovce až do středu zápustného svítidla.
Proč je rozměr montážního otvoru udaný na obalu větší než rozměr zápustné části svítidla?
Díky teplu vyzařovanému ze žárovky se zahřívá i kryt zápustného svítidla. Kryt svítidla přiléhá po montáži těsně k normálně vznětlivému materiálu. Aby se teplota na montážní ploše zápustného svítidla omezila (max. 90°C), je zapotřebí zvolit větší průměr zápustného otvoru než vyžadují geometrické rozměry svítidla. Toto platí i pro zápustnou hloubku udanou v montážním návodu. Vedle zápustného otvoru a hloubky je navíc zapotřebí, aby byla svítidla montována ve volném prostoru. Na zadní stranu svítidla nesmí nic přiléhat. Kolem svítidla ve vzdálenosti minimálně 5cm nesmí být žádné překážky např. trámy, latě nebo izolační materiál. Pokud je do sádrokartonu namontováno více zápustných svítidel, měl by nad sádrokartonem zůstat dostatečný neomezený prostor, a to větší než je požadovaný volný prostor pro jednotlivé svítidlo. Tím bude zabráněno přehřátí. Jen v případě dodržení minimálních zápustných podmínek uvedených v návodu a přiložených bezpečnostních pokynů budou vytvořeny podmínky pro splnění významu značek F a MM a bude zabráněno nepřípustnému přehřátí.
K čemu slouží nálepky na svítidle? /Proč musí být viditelné?
Údaje na nálepkách na svítidle slouží pro informaci o montáži a k bezpečnému provozu svítidla. Jsou stanoveny evropskými normami a vyžadovány evropskými předpisy a národními zákony.
Nápisy jsou rozděleny do tří skupin:
- nápisy, kterých je třeba dbát při montáži svítidla (např. značky F, MM, ochranná třída, napětí)
- nápisy, kterých je třeba dbát při výměně žárovky (např. napětí, max. výkon, zvláštní žárovky, ochranné kry
LANKOVÉ SYSTÉMY
Mohu vyměnit v lankovém systému stávající žárovky za LED?
Lankové systémy jsou vybaveny konvenčními transformátory. Tyto musí/měly by být vytíženy alespoň na 75%, aby se nepoškozovala životnost žárovek. Proto by mělo být v případě nutnosti vyměněno za trafo s nižším výkonem. Pokud vyměníme např. trafo 300VA za trafo 60VA, může být lankový systém 6x50W osazen LED žárovkami 6x6W.
Jak svítí LED svítidla s nevyměnitelnými žárovkami?
Bohužel přirovnání 1:1 jako např. 5W = 25W není u moderní LED technologie možné, protože zde záleží na efektivnosti použitých komponentů. Svítidlo s 5W může být např. velmi světlé a jiné svítidlo také s 5W zase velmi tmavé. Světlost lze stanovit pouze podle světelného toku „Lumen (lm)“ nebo svítivosti „Candela (cd)“.
Lumen (lm) je měrná jednotka světelného toku. Světelný tok je celkové množství světla, které žárovka vydává.
Standardní obyčejná čirá žárovka:
15W = 100lm, 25W = 207lm, 40W = 389lm, 60W = 654lm, 75W = 864lm, 100W = 1297lm
Candela (cd) je měrná jednotka svítivosti (světelný tok v určitém úhlu). Svítivost je světelný tok, který vychází ze žárovky v určitém směru. Čím menší je úhel, tím větší je svítivost.
Standardní halogenová reflektorová žárovka 230V s úhlem záření 30°:
25W = 550cd, 35W = 700cd, 50W = 800cd
Standardní halogenová reflektorová žárovka 12V s úhlem záření 10°:
20W = 3500cd, 35W = 4100cd, 50W = 10000cd
Standardní halogenová reflektorová žárovka 12V s úhlem záření 38°:
20W = 700cd, 35W = 1250cd, 50W = 1700cd
Standardní halogenová reflektorová žárovka 12V s úhlem záření 60°:
20W = 400cd, 35W = 630cd, 50W = 1000cd
KOLEJNICOVÉ / TYČOVÉ SYSTÉMY
Lze URAIL kolejnice od Paulmann zkrátit?
Ne. URail kolejnice nesmí být zkráceny, protože zkrácením by nemohla být zajištěna bezpečnost při dotyku a vzniklo by nebezpečí úrazu elektrickým proudem.
Lze URAIL kolejnice od Paulmann namontovat na šikmé stěny?
Kolejnice URail jsou konstruovány pro montáž na strop. Avšak montáž na šikmé stěny je možná, a to do 45°.
Lze URAIL spojky “L“ od Paulmann použít v obou směrech?
Ano, spojkou „L“ lze vytvořit levou nebo pravou zatáčku.
Lze URAIL spojky “T“ od Paulmann použít v obou směrech?
Ano, spojkou „T“ lze vytvořit odbočku vlevo i vpravo.
Jaké výškové rozdíly mohu překonat s URAIL spojkou „MAX“ od Paulmann?
Se spojkou MAX můžete překonat výškový rozdíl až 30cm.
Jak funguje PIR Switch od Paulmann?
URail PIR Switch je spojka, která viděno jako napájení, vypíná/zapíná/stmívá přes dálkové ovládání následující kolejnice. Pokud je v řadě zapojeno více těchto spojek, nemůže být přední kolejnice vypnuta a zároveň další vzadu umístěná kolejnice zapnuta. Lze pouze sekvenčně zezadu dopředu (ve směru napájení proudem) kolejnice zapínat/vypínat/stmívat.
Kolik závěsů musím použít pro zavěšení URAIL kolejnice?
Kolejnice délky 0,5m má 2 body k zavěšení. Kolejnice délky 1m má 2 body k zavěšení. Kolejnice délky 2m má 3 body k zavěšení.
SVĚTELNÉ ZDROJE VŠEOBECNĚ
Mohu svá stávající svítidla osadit LED žárovkami?
U svítidel na 230V (čili bez transformátoru) to není vůbec žádný problém. Můžete jednoduše stávající obyčejnou, halogenovou nebo úspornou žárovku nahradit LED žárovkou.
U svítidel na 12V (čili svítidel s transformátorem) musí být výkon transformátoru přizpůsoben výkonu vyměněných LED žárovek. Součet VA uvedených na žárovkách nesmí překročit maximální VA uvedené na transformátoru.
U elektronických transformátorů musí být také dosaženo uvedeného minimálního zatížení transformátoru. Konvenční transformátory musí být vytíženy minimálně na 75% maximálního výkonu uvedeného na transformátoru, aby se nesnižovala životnost světelných zdrojů.
DŮLEŽITÉ: Při výpočtu pro určení správného transformátoru je nutné používat hodnoty VA a ne výkon ve wattech!
Jakou záruku poskytujete na světelné zdroje?
Světelné zdroje (žárovky) jsou spotřební zboží a proto se na ně nevztahuje záruka. Udaná životnost v hodinách je průměrná (nebo také střední) životnosti výrobku.
Pasuje žárovka s paticí GU10 do svítidla s objímkou GZ10?
GU do GZ ano, GZ do GU ne. GZ-žárovky vydávají teplo dozadu a mohou svítidlo přehřát. Proto se do svítidel citlivých na teplotu používají objímky GU, aby se do nich nemohly dát žárovky s paticí GZ.
V čem spočívá rozdíl mezi vysoko- a nízkonapěťovými halogenovými žárovkami?
Životnost vysokonapěťových žárovek je nižší než u nízkonapěťových (u vysokonapěťových 1.000 až 1.500 hodin, u nízkonapěťových až 10.000 hodin). Měrný světelný výkon je u nízkonapěťových žárovek skoro dvojnásobně vysoký.
Vysokonapěťové žárovky jsou stmívatelné se všemi stmívači. U nízkonapěťových žárovek to záleží na transformátoru. Elektronický transformátor je v zásadě stmívatelný se stmívačem pro elektronické transformátory. Při použití Profi-Transformátoru Paulmann (70-150VA) nebo Mipro-Transformátoru jsou i nízkonapěťové žárovky stmívatelné se všemi stmívači. Konvenční transformátor je stmívatelný se stmívačem pro konvenční transformátory.
U vysokonapěťových systémů jsou zápustné hloubky větší než u nízkonapěťových systémů, u vyskononapěťových systém není zapotřebí transformátor.
Co znamená údaj „C“ na reflektorových žárovkách?
„C“ je z angličtiny a znamená (+) Coverglass = s krycím sklem.
Kolik žárovek může během určité doby životnosti odejít?
Zjištění teoretických výpadků v určité instalaci: pokud je v určité oblasti použito velmi mnoho žárovek, je samozřejmě nutné počítat s tím, že se projeví výpadek u určitého počtu žárovek za měsíc. Abyste stanovili přibližně výši výpadků, můžete použít následující vzorec, který vychází z průměrné životnosti 1.000 hodin:
LED ŽÁROVKY
S jakým výkonem mohu porovnat LED žárovky?
Bohužel přirovnání 1:1 jako např. 5W = 25W není u moderní LED technologie možné, protože zde záleží na efektivnosti použitých komponentů. Svítidlo s 5W může být např. velmi světlé a jiné svítidlo také s 5W zase velmi tmavé. Světlost lze stanovit pouze podle světelného toku „Lumen (lm)“ nebo svítivosti „Candela (cd)“.
Lumen (lm) je měrná jednotka světelného toku. Světelný tok je celkové množství světla, které žárovka vydává.
Více informací zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/Lumen
Standardní obyčejná čirá žárovka:
15W = 100lm, 25W = 207lm, 40W = 389lm, 60W = 654lm, 75W = 864lm, 100W = 1297lm
Candela (cd) je měrná jednotka svítivosti (světelný tok v určitém úhlu). Svítivost je světelný tok, který vychází ze žárovky v určitém směru. Čím menší je úhel, tím větší je svítivost.
Více informací zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/Candela
Standardní halogenová reflektorová žárovka 230V s úhlem záření 30°:
25W = 550cd, 35W = 700cd, 50W = 800cd
Standardní halogenová reflektorová žárovka 12V s úhlem záření 10°:
20W = 3500cd, 35W = 4100cd, 50W = 10000cd
Standardní halogenová reflektorová žárovka 12V s úhlem záření 38°:
20W = 700cd, 35W = 1250cd, 50W = 1700cd
Standardní halogenová reflektorová žárovka 12V s úhlem záření 60°:
20W = 400cd, 35W = 630cd, 50W = 1000cd
Lze LED žárovky stmívat?
Existují stmívatelné LED žárovky, které jsou výslovně označené jako stmívatelné. LED žárovky, které toto označení nemají, nelze stmívat.
Proč LED žárovky GU 10 trochu svítí i po vypnutí elektrického proudu?
Kabely, které jsou ve zdi umístěny paralelně, vytvářejí kondenzátor. Kondenzátory mají tu vlastnost, že přenášejí střídavé napětí. Jak je vysoká přenášená energie, záleží na velikosti kondenzátoru. Tento „kondenzátorový efekt“ je používán také u určitých LED žárovek, aby se redukovalo síťové napětí.
Kondenzátory, které vznikají kvůli paralelně uloženým kabelům ve zdi, přenášejí ale jen extrémně malé energie, které nejsou ani nebezpečné, ani je neregistruje elektroměr. Na základě malé potřeby energie některých LEDžárovek může ale dojít ke slabému svícení. Že to opravdu prochází kapacitou kabelu, lze dokázat tak, že pokud do daného elektrického okruhu umístíme obyčejnou žárovku, toto slabé svícení LED žárovek zmizí.
Také u obyčejných žárovek jsou tyto malé energie přenášeny, ale nejsou kvůli malému odporu vlákna žárovky viditelné.
ÚSPORNÉ ŽÁROVKY
Lze úsporné žárovky stmívat?
Existují stmívatelné úsporné žárovky, které jsou výslovně označeny jako stmívatelné. Úsporné žárovky, které toto označení nemají, nelze stmívat.
Proč se úsporné žárovky (zářivky) při velmi nízkých teplotách nerozsvítí?
Čas pro nastartování zářivek je dán okolní teplotou a síťovým napětím. Čím nižší je okolní teplota, tím delší je časový interval pro nastartování zářivky. Čím nižší je síové napětí, tím delší je časový interval pro nastartování zářivky.
Úsporné žárovky jsou nastaveny na minim&aa
TRANSFORMÁTORY VŠEOBECNĚ
Mohu transformátory zatížit více nebo méně než je uvedeno?
Vyšší zatížení vede k nadměrnému zahřívání transformátoru, při kterém mohou zareagovat tepelné spínače nebo pojistky. Transformátor s teplotní pojistkou je tím poškozen.
Transformátory mohou být zatíženy méně. Minimální zatížení u konvenčních transformátorů by nemělo být pod 75 %, protože jinak výchozí napětí příliš vzroste a životnost žárovek tím trpí.
U elektronických transformátorů je minimální zatížení menší, protože výchozí napětí nestoupá tak významně. Např. 20 W minimální zatížení u 70VA trafa, 35W u 105 VA, 50 W u 150 VA. Vždy dbejte údajů výrobce!
Přepětí např. o 5% může snížit životnost žárovek o 50%. Proto je dobré transformátory zatěžovat vždy na 100%, aby byla dosažena nejvyšší možná životnost žárovek.
Mohou být všechny transformátory použity také venku?
Transformátory mohou být použity venku v případě, že jsou chráněny před vodou (zastřešení apod.).
Speciálně pro použití ve vlhkých prostorách existují konvenční a elektronické transformátory s ochranou IP (ochrana proti vodě a nečistotám).
Co znamená údaj TC 75°, TA 45°C na transformátorech?
TC označuje maximální přípustnou teplotu obalu trafa, TA maximální přípustnou teplotu okolí.
Mohu transformátory stmívat?
V určité instalaci je třeba zaručit, že je správný stmívač umístěn ke správnému spotřebiči. Tři písmena "R", "L", "C" nebo jejich kombinace označují stmívače a elektronické transformátory. "R" pro ohmsche zatížení (např. žárovky na 230V), "L" pro převážně induktivní zatížení (např. konvenční / vinuté transformátory), "C" pro převážně kapazitivní zatížení (např. elektronické transformátory pro nízkonapěťové halogenové žárovky). Pro správný výběr stmívače musí souhlasit příslušná písmena na transformátoru (žárovce) a na stmívači.
DŮLEŽITÉ! LED trafa (350mA, 700mA konstant.proud nebo 12V stejnosměrné napětí DC) nejsou stmívatelné.
LED trafa (12V střídavé napětí AC) jsou konvenční transformátory a mohou být stmívány se stmívačem pro konvenční transformátory.
Proč transformátor „bručí“?
Všechny transformátory, jak konvenční, tak elektronické, při stmívání „bručí“. U elektronických transformátorů jsou tyto zvuky sice slabší, ale existují. Příčinou je uříznutí části sinusoidy při stmívání. Tímto vzniklé příkré boky sinusoidy vedou k bzučení plechů (konvenční transformátor) nebo protirušivých dílů (elektronické transformátory).
Pomoc: pokud je transformátor přišroubován např. na dřevěný strop, přenáší se oscilace a zesiluje se bručení. Pomoci může uvolnění šroubů, popř. namontování gumového profilu mezi transformátor a strop.
Výchozí napětí transformátoru příliš nízké nebo příliš vysoké?
Příčinou jsou měřící přístroje, které nejsou vhodné pro vysokou pracovní frekvenci elektronických transformátorů (40000Hz). S těmito měřícími přístroji lze zkoušet pouze konvenční transformátory, u elektronických transformátorů to vede ke špatným výsledkům. Zapotřebí jsou měřící přístroje pro skutečné efektivní hodnoty s hraniční frekvencí >80000Hz.
LED TRANSFORMÁTORY
Jaký transformátor mohu použít pro LED zdroje?
Pro provoz LED světelných zdrojů jsou k dispozici různé typy předřadníků.
LED transformátor
Jedná se o konvenční transformátory s kovovým jádrem, ze kterých vychází 12V střídavé napětí AC. Tyto transformátory jsou vhodné pro všechny 12V světelné zdroje Retrofit (vyměnitelné světelné zdroje, které mají běžnou patici a svým tvarem připomínají 12V halogenovou žárovku)
LED powersupply DC
Tyto předřadníky vydávají 12V stejnosměrné napětí (také stejnosměrný proud; DC) a jsou vhodné pro svítidla bez vyměnitelných světelných zdrojů, které mají zřetelné označení „pro provoz s 12V stejnosměrným napětím (DC)“.
LED driver
Tyto předřadníky vydávají konstantní proud 350 nebo 700 milliamper (mA) (podle modelu) při měnícím se napětí (V). LED drivery jsou vhodné pro svítidla bez vyměnitelných světelných zdrojů, které mají zřetelné označení „pro provoz s konstantním proudem“.
ELEKTRONICKÉ TRANSFORMÁTORY
Proč světlo bliká, proč nedosáhnu 100% světla?
Proč je/jsou poslední svítidlo/a tmavší než ostatní?
U elektronických transformátorů je omezena délka kabelu na max. 2 metry.
U delších kabelů mohou nastat následující problémy:
1. rušení radiového signálu, neboť kabel působí jako vysílací anténa (transformátor pracuje v oblasti vysoké frekvence)
2. skin efekt, tzn. že celý průřez kabelu už není k dispozici pro přenos proudu. Elektrický proud je vytlačován na povrch vodiče. Uprostřed kabelu teče méně proudu, světlo je extrémně tmavé. Více informací zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/Skin_efekt
Proč existují 2 primární (230V) připojení?
Dvě primární připojení jsou v transformátoru zapojeny paralelně. Pokud by měly být např. na jeden stropní vývod napojeny dva transformátory, tak jeden transformátor může být napojen přímo a přes druhé primární připojení pak ten druhý.
Proč je délka kabelu u elektronických transformátorů omezena na 2m?
U delších kabelů mohou nastat následující problémy:
- rušení radiového signálu, neboť nízkonapěťové kabely působí jako vysílací anténa (transformátor pracuje v oblasti vysoké frekvence)
- u vysokých pracovních frekvencí nastává tzv. skin efekt. To znamená, že že celý průřez kabelu už není k dispozici pro přenos proudu. Elektrický proud je vytlačován na povrch vodiče. Uprostřed kabelu teče méně proudu. Díky tomu je u delších kabelů úbytek napětí nadproporcionálně větší a světlo je extrémně tmavé. U hvězdicového propojení kabelů (transformátor je uprostřed) mohou být použity 4 m kabelu. Pokud toto nedostačuje, musí se vyměnit transformátor za konvenční 50 Hz. Více informací zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/Skin_efekt
Proč se elektronický transformátor zapne se zpožděním?
Transformátor provádí měkký start. Konverter rozpozn&aacut
Slovníček základních pojmů
V oblasti osvětlení (tak jako v každé odborné branži) se často zákazníci potýkají s množstvím různých veličin a hodnot, kterým ne vždy správně rozumí. Proto jsme se snažili níže vysvětlit ty základní a nejpoužívanější.
Energetická třída: používá se k porovnání spotřeby energie u elektrických zařízení. Existuje 7 tříd - od "A" (velmi efektivní) do "G" (nejméně efektivní). Označuje se na energetickém štítku.
Index podání barev: popisuje kvalitu podání barev určitým světelným zdrojem. Čím vyšší je hodnota Ra, tím méně zkresluje umělé světlo barvu předmětů. Maximální hodnota Ra je 100.
Intenzita osvětlení: udává v jednotkách Lux (lx) světelný tok, který z určitého zdroje světla dopadá na určitou plochu. Měří se pomocí Luxmetru na vodorovných a svislých plochách.
Měrný světelný výkon: též světelná účinnost zdroje, vyjadřuje, jak účinně zdroj mění vstupní energii na viditelné světlo (jednotka lm/W).
Napájecí napětí: elektrické napětí, pro které je svítidlo určeno (230V, 12V, 24V)
Objímka: zařízení svítidla, kterým prochází elektrický proud, do kterého se montuje světelný zdroj (žárovka)
Ochrana IP: neboli stupeň krytí udává odolnost elektrospotřebiče proti vniknutí cizího tělesa či vniknutí kapalin. Vyjadřuje se pomocí tzv. IP kódu (z anglického ingress protection), který tvoří 2 číslice: první (1-6) udává ochranu před nebezpečným dotykem a před vniknutím cizích předmětů, druhá (1-9) stupeň krytí před vniknutím vody. Nejvyšším stupněm ochrany tak je IP69.
Ochrana proti požáru: svítidla označená symbolem F v trojúhelníku je možné namontovat na vznětlivé materiály.
Označení CE: dokládá, že výrobek byl posouzen před uvedením na trh Evropského hospodářského prostoru a splňuje legislativní požadavky EU – tzn. že výrobce ověřil/nechal ověřit oznámeným subjektem, že výrobek splňuje všechny příslušné základní požadavky (např. bezpečnost, ochranu zdraví, ochranu životního prostředí) z příslušné směrnice. Nejčastějším typem technické specifikace, tj. dokumentu, na jehož základě může být posouzení provedeno, je evropská harmonizovaná norma.
Patice: část světelného zdroje (žárovky), kterým drží v objímce a zajišťuje elektrický kontakt – příklady:
Patice E27 – nejrozšířenější, též.označení Edisonka, E=Edison, 27=průměr závitu v mm
Patice E14 – menší model patice E27, průměr závitu 14 mm, proto název E14. Patice E27 a E24 se jednoduše zašroubují do objímky.
Patice G4 – vyznačuje se 2 kontaktními drátky, které jsou od sebe vzdáleny 4mm, průměr drátku je 0,65-0,75 mm
Patice GU4 – u této patice jsou drátky od sebe také 4mm, ale průměr drátku je 0,95-1,05
Patice GU5,3 – kontaktní drátky jsou od sebe vzdáleny 5,33mm
Patice GY6,35 – kontaktní drátky jsou od sebe vzdáleny 6,35mm
Patice G9 – kontaktní drátky jsou od sebe 9mm
Patice GU10 – kontakty jsou od sebe 10mm, žárovka se zastrčí a otočí v objímce. Světlený zdroj s paticí GU10 lze použít i do objímky GZ10. Obráceně to možné není.
Patice GZ10 – je skoro identická jako patice GU10, ale nemá na spodní části keramického dílu žádné zkosení a proto nepasuje do objímky GU10.
Patice BA15d - patice s počátečním písmenem B označují bajonetové patice, tato má průměr 15mm
Patice B22d – tato bajonetová patice má průměr 22mm
Patice R7s – lineární světelný zdroj
RGB(W): barevný prostor sestávající ze tří základních barev – červené (R – red), zelené (G – green) a modré (B – blue). Svítidla s integrovaným RGB měničem barev mohou plynule přecházet mezi těmito třemi základními barvami, a tím tak vytvořit mnoho různých barev. Kombinace všech tří základních barev - červené, zelené a modré v odpovídající intenzitě vytváří bílou (W – white).
Stmívání: znamená regulaci svítivosti svítidel nebo světelných zdrojů pomocí stmívače. Může se přitom jednat o externí stmívač nebo o stmívač pevně vestavěný ve svítidle. U LED a zářivek se musí dbát na to, aby světelný zdroj byl stmívatelný, resp. vhodný pro použití se stmívačem. U svítidel nebo světelných zdrojů označených jako "stmívatelné" lze jejich svítivost regulovat pomocí vhodného běžně dostupného stmívače. Rozsah stmívání může být u LED za určitých okolností omezen.
Světelný tok: u svítidel v dnešní době nejsou až tak důležité watty, ale zejména hodnoty „lumen“. Je to jednotka světelného toku, která zjednodušeně udává, kolik svítidlo vydává světla. Tím je třeba se při výběru svítidel řídit. Pro porovnání – klasická 60W žárovka (která je dnes již nařízením EU zakázána) měla cca 730 lm. U světelných zdrojů, které vydávají světlo do všech směrů, se světelný tok udává v Lumenech (lm). U reflektorových zdrojů, které vydávají svazek světla do určitého směru, se intenzita světla udává v jednotkách Candela (cd) pro určitý úhel záření. Nominální světelný tok udává číselnou hodnotu, která identifikuje světelný zdroj, jmenovitý světelný tok pak naměřenou hodnotu.
Svítivost: udává se v jednotkách Candela (cd) a označuje měřítko pro množství světla, které vyzařuje zdroj do určitého směru. Proto se obvykle uvádí společně s úhlem záření.
Teplota chromatičnosti (barva světla): vyjadřuje subjektivní vnímání barvy světla. Čím je vyšší hodnota Kelvin, tím působí světlo běleji (studeněji). Pod 3300 K se světlo označuje jako teplé bílé, mezi 3300 - 5300K jako neutrálně bílé a nad 5300 K jako studené bílé. Do domácností se používá teplá bílá (teplota chromatičnosti 2700-3000K), do kanceláří a pracovních prostor pak studená bílá (4000 – 6000K).
Třída ochrany: popisuje rozsah opatření na ochranu proti úrazu elektrickým proudem, konstrukce a způsob použití svítidla určují třídu ochrany svítidla.
Třída ochrany 0: spotřebiče mají pouze pracovní izolaci, neživé části nejsou připojeny k ochranné soustavě. V ČR je jejich používání zakázáno.
Třída I: Spotřebiče mají pracovní izolaci, neživé části jsou opatřeny ochrannou svorkou, která musí být připojena k ochranné soustavě. Symbol je zobrazen na přípojce.
Třída ochrany II: Spotřebiče mají dvojitou nebo zesílenou izolaci a nemají (nesmějí mít) ochrannou svorku. Mají celý povrch buď z izolantu nebo mohou mít některé části kovové, avšak vždy oddělené zesílenou izolací. Vodivé části nesmějí být připojeny k ochranné soustavě.
Třída ochrany III: Spotřebiče se připojují k malému bezpečnému napětí SELV nebo PELV.
Tunable White: u svítidel s touto vlastností je možno měnit nastavení teploty chromatičnosti ze studené bílé na teplou bílou a opačně, a to formou stmívání.
Úhel záření: udává úhel kuželu světla, které vychází ze světelného zdroje
Wattáž: energetickou náročnost zařízení udává tzv. příkon a jeho jednotkou je watt (W). Spotřeba elektrické energie svítidla např. 40W znamená 40W / hodinu.
Značka ENEC: je panevropská značka označující shodu výrobku s evropskými normami EN pro elektrickou bezpečnost výrobků.
Značka GS: je známá v zemích EU a je vyžadována na německém trhu, potvrzuje soulad s GS bezpečnostními standardy, představuje základ pro naplnění požadavků pro uvádění výrobků na jednotný evropský trh a požadavků CE
Značka MM: svítidla označená tímto symbolem lze namontovat na / do materiálu, u kterého není známá vznětlivost.
Životnost: udává se jako průměrná a znamená dobu, po jejíž uplynutí 50 % zdrojů přestane fungovat. U LED zdrojů vyjadřuje průměrná doba životnosti zachování světelného toku ve výši 70 %.